کابل شبکه رده ۷ | کابل Cat. 7 و کابل Cat. 7A

آخرین بروزرسانی 2020/03/06 at 06:12 ب.ظ

کابل شبکه رده ۷ | کابل Cat. 7 و کابل Cat. 7A

 

کابل رده ۷ (کابل Cat 7) نوعی از زوج کابل‌های به هم تابیده دارای حاظ الکتریکی (شیلد دار) است که در اترنت با سرعت بالا مبتنی بر شبکه های کامپیوتری ۱ Gbps یا بالاتر است. استاندارد Cat.7 در سال ۲۰۰۲ توسط سازمان بین المللی استاندرد سازی (ISO) منتشر شد. این کابل ها به عنوان کابل کشی کلاس F شناخته می شوند. 

کابل کشی Cat.7 به عنوان یک زیرساخت کابل کشی برای شبکه‌های ۱۰۰۰BASE-T (گیکابیت اترنت یا GbE) و ۱۰GBASE-T (برابر ۱۰ گیگابیت اترنت یا ۱۰ GbE) استفاده می‌شود.  Cat.7 استاندارد در فرکانس های تا ۶۰۰ مگاهرتز عمل می کند و می تواند حداکثر تا طول ۱۰۰ متر استفاده شود. کابل Cat. 7 با استاندارد و تجهیزات کابل کشی Cat.6، Cat. 5 و Cat. 5e سازگار است.

کابل Cat. 7 از Cat 5e و Cat. 6 گران تر است. اما این کابل ها دارای چرخه عمر ۱۵ ساله هستند (در مقایسه با چرخه عمر ۱۰ ساله کابل های Cat 5e و Cat 6) که به بهبود بازگشت کلی سرمایه گذاری (ROI) آن ها کمک می کند.

Cat. 7A یا کلاس پیشرفته F آخرین استاندارد رسمی شناخته شده برای کابل شبکه است که توسط ISO/IEC در سال ۲۰۱۰ تصویب شده است. این بالاترین کالیبره از زوج کابل‌های مسی بهم تابیده است که تا به امروز به طور رسمی توسط یک استاندارد عملکردی پشتیبانی می شود.
Cat 7a یا استاندارد پیشرفته رده ۷ (Augmented Category 7) در فرکانس های تا ۱۰۰۰ مگاهرتز نیز عمل می کند. Cat 7A برای کاربردهای چندگانه در یک کابل تک شامل ۴۰ گیگابایت اترنت، ۱۰۰ گیگابیت اترنت و CATV ( تا فرکانس ۸۶۲ MHz) طراحی شده است. نتایج آزمایشات نشان داده است که ۴۰ گیگابیت اترنت تا ۵۰ متری کار می کند و ۱۰۰ گیگابیت اترنت تا ۱۵ متر امکان پذیر است. 
کابل رده ۷ قابلیت این را دارد که به عملکرد بهتری نسبت به استانداردهای اترنت پیشین مانند Cat 5، Cat 5e و Cat 6 دست پیدا کند زیرا در این سری از کابل‌ها این الزام وجود دارد که همه زوج سیم های بهم تابیده دارای حفاظ الکتریکی یا شیلد دار باشند.

 

این کابل ها به عنوان کابل های زوج بهم تابیده دارای حفاظ تور سیمی (Screen Shielded Twisted Pair یا SSTP) یا کابل های زوج بهم تابیده دارای حفاظ فویل (Screened Foiled Twisted Pair یا SFTP) شناخته می شوند و تقریبا تداخل خارجی را به طور کامل از بین می برند همچنین به طور قابل توجهی مقاومت در برابر نویز را بهبود می بخشند.


کابل رده ۷ می تواند با کانکتورهای الکتریکی GG45 سازگار با ۸P8C سربندی شود که استاندارد ۸P8C را در بر می گیرد. این کابل ها با کانکتورهای TERA و RJ45 نیز قابل سربندی هستند.

منبع : لاوان

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید