Dslam

آخرین بروزرسانی 2020/07/12 at 05:09 ب.ظ

Dslam

Dslam

Dslam-از مقالات وبسایت شرکت رایان سپند ارتباط رسا

دی‌اسْلَم (به انگلیسی: DSLAM) که سرنام ترکیب Digital Subscriber Line Access Multiplexer می‌باشد، از سری تجهیزات شبکه است که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا به‌وسیله خطوط تلفن با سرعت بیشتری نسبت به تکنولوژیِ قدیمی‌تر Dial-Up به اینترنت متصل شوند. دی‌اسلم معمولاً در مراکز مخابراتی نصب شده و سیگنالها را از چندین مشترک خطوط دی‌اس‌ال (به انگلیسی: DSL) دریافت می‌نماید. سپس این سیگنال‌ها را به صورت ترکیبی (مالتی‌پلکس) درآورده و بر روی یک خط فوق‌سریع ATM که ستون فقرات می‌باشد قرار می‌دهد.[۱][۲]

هنگامی که سیگنال دی‌اس‌ال توسط مرکز مخابراتی دریافت می‌شود، مودم ای‌دی‌اس‌الی که مجهز به اسپلیتر POTS می‌باشد صدا و داده را از یکدیگر تفکیک می‌نماید. پس از آن صدا به شبکهٔ عمومی سوئیچ تلفن یا PSTN (سرنام ترکیب Public Switched Telephone Network) فرستاده شده و داده به دی‌اسلم می‌رود، جایی که با عبور از ای‌تی‌ام (به انگلیسی: Asynchronous Transfer Mode یا ATM) به اینترنت متصل شده و سپس با عبور مجدد از دی‌اسلم و مودم ای‌دی‌اس‌ال به سمت کامپیوتر کاربر بازگشته و تماس او با اینترنت را ممکن می‌سازد.[۲]

هرچقدر تعداد تجهیزات دی‌اسلم در یک مرکز مخابراتی بیشتر باشد کاربران بیشتری را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد.[۲]

یکی از تفاوت های مهم بین ADSL و مودم های کابلی ، نحوه برخورد و رفتار DSLAM است . کاربران مودم های کابلی از یک شبکه بسته بصورت اشتراکی استفاده می نمایند.

در چنین مواردیکه همزمان با افزایش تعداد کاربران ، کارآئی آنها تنزل پیدا خواهد کرد. ADSL برای هر یک از کاربران یک ارتباط اختصاصی ایجاد و آن را به DSLAM متصل می نماید.

بدین ترتیب همزمان با افزایش کاربران ، کارآئی مربوطه تنزل پیدا نخواهد کرد.

وضعیت فوق تا زمانیکه کاربران از تمام ظرفیت موجود خط ارتباطی با اینترنت استفاده نکرده باشند ، ادامه خواهد یافت .

در صورت استفاده از تمام ظرفیت خط ارتباطی اینترنت ، مراکز ارائه دهنده سرویس DSL می توانند نسبت به ارتقاء خط ارتباطی اینترنت اقدام تا تمام مشترکین متصل شده به DSLAM دارای کارآئی مطلوب در زمینه استفاده از اینترنت گردند.

دستگاهی است با برند های مختلف مانند زیمنس ،هواوی،زیسا ، کامترند که هم به صورت لایه ۲ (بریج) و هم به صورت لایه ۳ در بازار موجود میباشد.

عموما ماژولار است ولی مدلهای غیر ماژولار هم وجود دارد.مدلهای ماژولار عموما از کارتهای پروسسور و پاور ،و کارت مشترکین (مثلا ۲۴ پورت،۴۸ پورت) تشکیل یافته.

معمولا پاور ۴۸ ولت دارند و کارتهای مشترکین از یک مودم برد بر پایه اتصال G. ساخته شده است.و در حالت بدون تغییر CO تنظیم گردیده

قیمت دی اسلم هواوی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت کیلیک کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید