Jumbo frame چیست؟ – بخش اول

Jumbo frame چیست؟ – بخش اول

Jumbo frame چیست؟

Jumbo frame چیست؟ - بخش اول

مدل مرجع  OSI 

در این استاندارد تمام وظایف و خدمات یک شبکه در یک مدل هفت لایه ای تحت عنوان مدل هفت لایه ای OSI تعریف شده :

  1.  لایه فیزیکی                    Physical Layer
  2.  لایه پیوند داده                Data Link Layer
  3. لایه شبکه                         Network Layer
  4. لایه انتقال                        Transport Layer
  5.  لایه نشست                      Session Layer
  6.  لایه نمایش (ارائه )           Presentation Layer
  7.  لایه کاربردی                    Application Layer

برای اینکه طراحی شبکه ها سلیقه ای و پیچیده نشود سازمان جهانی استانداردسازی (ISO ) مدلی هفت لایه ای برای شبکه ارائه کرد به گونه ای که وظایف و خدمات شبکه در هفت لایه مجزا تعریف و ارائه می شود. این مدل هفت لایه ای مدل مرجع OSI یا Open  System Interconnection نام گرفت . این مدل ابتدا در دهه هشتاد  معرفی و بار دیگر در سال ۱۹۹۵ مورد بازنگری قرار گرفت تا با پیشرفت علم شبکه , در طول زمان تطبیق پیدا کند . هرچند درشبکه اینترنت از این مدل استفاده نمی شود و به جای آن از مدل چهار لایه ای به نام مدل TCP/IP تعریف شده است . ولی بررسی مدل هفت لایه OSI به دلیل دقت زیادی که در تفکیک و تبیین مسائل شبکه در آن وجود دارد , با ارزش است .

payload یا پیلود چیست ؟

نامگذاری بسته های اطلاعاتی در لایه های مختلف های متفاوت است. در لایه سوم بسته های اطلاعاتی به نام Packet شناخته شده و در لایه دوم به Frame معروف است، حال به میزان داده ای که در یک بسته اطلاعاتی Frame قرار می گیرد با عنوان Payload نامگذاری شده است. برای انتقال Payload ها در شبکه لایه های OSI ایجاد شد.

Jumbo frame چیست؟

قاب جامبو یک قاب اترنت است که دارای محموله ای بیشتر از حداکثر واحد انتقال استاندارد (MTU) 1500 بایت است. Jumbo Frame یعنی یک Ethernet Frame موجود است که میزان Payload آن از MTU پیشفرض شبکه بیشتر است یعنی ۱۵۰۰ بایت است . درواقع فریم در شبکه اینطور معرفی می شود به واحدهای انتقال اطلاعات در لایه Link. فریم‌ها شامل بیت‌هایی دیتا یا همان payload هستند. دیتای اصلی یا پیام مدنظر برای انتقال payload است. فریم های جامبو در شبکه های محلی که حداقل ۱ گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کنند و تا ۹۰۰۰ بایت می توانند استفاده شوند. از آنجا که فریم های جامبو در مشخصات IEEE 802.3 برای اترنت تعریف نشده است ، پشتیبانی فروشنده از قاب های جامبو و حداکثر واحدهای انتقال آنها ممکن است متفاوت باشد. چون فریم های جامبو بر اساس IEEE 802.3 اترنت تعریف نشده است، فروشنده می تواند از فریم های جامبو و حداکثر واحد انتقال بیشینه مختلفی را پشتیبانی کند. شما می توانید با استفاده از ایجاد یک روش انتقال کاربردی تر از طریق فعال کردن فریم های جامبو عملکرد شبکه را بهبود ببخشید.

فریم جامبو چیست؟

پردازنده هایی که روی سوئیچ ها و روترها سوار هستند قادرند تنها یک فریم را به طور هم زمان مورد پردازش قرار دهند. شما می توانید ظرفیت ترابری بیشتری در هر فریم قرار دهید تا از این طریق پردازنده ها  فریم کمتری برای پردازش داشته باشند. مزیت استفاده از این روش کاهش میزان گرمای دستگاه های شبکه است. فریم های معمولی از ۶۴ الی ۱۵۱۸ بایت پشتیبانی می کنند. مقدار نانبرده شده در هر فریم برای کاربردها عمومی به اندازه می باشد. اگر کاربر به انتقال فایل های بزرگتر در شبکه نیاز پیدا کند، این فایل ها را باید به تعدادی زیادی پکت های عادی تبدیل نمود. با پیشرفت تکنولوژی شما می توانید از جامبو فریم استفاده کنید که فریم ها تا ۹۶۰۰ بایت قابل ارسال باشند. پس با این روش می توان برای ارسال یک فایل با حجم بالا تعداد کمتری فریم ارسال کرد. در اینجا ما به معرفی چند سوئیچ که از فریم جامبو پشتیبانی می کنند می پردازیم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید