Vlan چیست؟ – بخش اول

آخرین بروزرسانی 2022/09/19 at 08:11 ق.ظ

Vlan چیست؟ – بخش اول

Vlan چیست؟

Vlan چیست؟ - بخش اول

شبکه محلی مجازی VLAN چیست؟

از جدیدترین تکنولوژی هایی که مورد توجه مدیران شبکه قرار گرفته است می توان به VLAN اشاره نمود. امروزه به دلیل رشد شبکه های LAN و نیاز به کاهش هزینه های شبکه با توجه به خرید تجهیزات گرانقیمت بدون اینکه امنیت و کارایی خود را از دست بدهد به شبکه محلی مجازی یا VLAN توجه بیشتری شده است. در گذشته یک شبکه کوچک از طریق به هم وصل شدن  کابل های اترنت شبکه های LAN بین سرورها ایجاد می شد. و این امر به دلیل کابل کشی هزینه زیادی را در پی داشت. امروزه با استفاده از شبکه های بی سیم شبکه های LAN به هم متصل می شوند و دیگر به کابل کشی نیاز ندارد. در حال حاضر VLAN ها به دلیل ساختار مجازی که دارند محدودیت های موجود در LAN را برطرف کرده. امروزه با توجه به پیشرفت شرکت ها و سازمان ها به شبکه های انعطاف پذیرتری نیاز دارند
و به دنبال راه هایی در پی افزایش سرعت انتقال دیتا و امنیت هستند.

 Vlan چیست و چه کاربردی دارد؟

شبکه‌های محلی مجازی و یا VLAN از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است
زیرا از اتصالات منطقی استفاده می کند و بی نیاز از اتصالات فیزیکی است. قبل تر گفتیم VLAN موجب افزایش امنیت شبکه می شود زیرا میزان کنترل و دسترسی دستگاه ها به یکدیگر را برای مدیران شبکه فراهم می کند. VLAN این امکان را برای مدیران شبکه فراهم می کند تا یک شبکه سوئیچ شده را بدون نیاز به اجرای کابل های جدید یا ایجاد تغییرات عمده در زیرساخت های شبکه فعلی خود ، مطابق با نیازهای عملکردی و امنیتی سیستم های خود تقسیم کنند. یک یا چند سوئیچ شبکه ممکن است از VLAN های مستقل چندگانه پشتیبانی کرده و پیاده سازی لایه های ۲ (پیوند داده) از زیر شبکه ها را ایجاد کند. VLAN با دامنه پخش ارتباط دارد. معمولاً از یک یا چند سوئیچ شبکه تشکیل شده است.

نحوه کار VLAN

شبکه های محلی مجازی (VLAN) یک شبکه فیزیکی موجود را به چندین شبکه منطقی جدا می کند. بنابراین ، هر VLAN دامنه پخش خود را ایجاد می کند. ارتباط بین دو شبکه VLAN فقط از طریق روتر امکان پذیر است که به هر دو متصل باشد. VLAN ها به گونه ای کار می کنند که گویی با استفاده از سوئیچ های مستقل ایجاد شده اند. در صورتی که شبکه های محلی مجازی وجود نداشته باشند پیام های که در شبکه منتشر می شود همه ی ابزارهایی که قابلیت دریافت دارند این پیام ها را دریافت و پردازش می کنند. در اینصورت دریافت کننده بدون اینکه دریافت کننده اصلی باشد پیام تحت شبکه  را بیهوده پردازش می کند و قدرت شبکه را کاهش می دهد. ما می توانیم در این زمان یک رابط کاربری را بین دو سوئیچ به صورت جداگانه در شبکه های VLAN قرار دهیم. در اینصورت پیام های ارسالی فقط توسط ابزارهایی که در شبکه محلی مجازی همسان هستند دریافت می شود. با این کار از پردازش های اضافی در شبکه کاسته می شود و به عملکرد شبکه بهبود می بخشد.

ویژگی‌های VLAN

  1. با استفاده از شبکه محلی مجازی و یا VLAN می‌توان در یک شبکه محلی ترافیک اشتراک گذاری فایل ها را کاهش داد.
  2. امکان اتصال چند سوئیچ را به هم فراهم می کند.
  3. با پیاده سازی شبکه محلی مجازی امنیت شبکه خود را افزایش دهید، زیرا با این کار می توانید تعداد هاست هایی که در مسیر انتشار شدن یک پیام وجود دارد را کاهش دهید.
  4. می توانید به راحتی ترمینال ها را اختصاص دهید.
  5. با استفاده از VLAN شما می توانید کاربران را براساس دپارتمان آن ها نه مکان جغرافیاییشان گروه بندی کنید.
  6. دامنه انتشار را در شبکه محلی خود افزایش دهید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید