Vlan چیست؟ – بخش دوم

Vlan چیست؟ – بخش دوم

Vlan چیست؟ – بخش دوم

Vlan چیست؟ - بخش دوم

انواع VLAN‌ها

Default VLAN

وی لن پیش فرض نوعی از VLAN است که در هنگام راه اندازی و تنظیمات به عنوان عضوی از VLAN به شمار می رود. (به طور کلی همه سوئیچ ها VLAN پیش فرض دارند که به عنوان VLAN 1 نامگذاری می شوند) ، که همه آنها را بخشی از یک دامنه پخش یکسان می کند.

Data VLAN

از این نوع VLAN برای رای حمل داده های کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. Data VLAN برای تقسیم کل شبکه به ۲ گروه استفاده می شود. گروهی از کاربران و گروه دیگر دستگاه ها. از این نوع VLAN برای برای حمل ترافیک مدیریتی یا صوتی استفاده نمی شود.

Voice VLAN 

Voice VLAN برای انتقال ترافیک صدا پیکربندی شده است. برای اطمینان از کیفیت صدا از طریق IP (VoIP) (تأخیر کمتر از ۱۵۰ میلی ثانیه (میلی ثانیه) در شبکه) ، باید VLAN صوتی جداگانه داشته باشیم زیرا این امر باعث پهنای باند سایر برنامه ها می شود.

Management VLAN

از این نوع برای دسترسی مدیریتی به تنظیمات سوئیچ ها طراحی شده است این VLAN تضمین می کند که پهنای باند برای مدیریت حتی در هنگام مراجعه کاربر زیاد است.

Native VLAN

نوعی از VLAN است که به پورت های ترانک رابط برای انتقال داده بین VLAN های مختلف اختصاص داده شده است.

سوئیچ  شبکه چیست

سوئیچ  شبکه یک دستگاه سخت افزاری است که وظیفه برقراری ارتباط بین دستگاه ها در یک شبکه (شبکه محلی) و انتقال بسته های داده (Packet) از مبدا به مقصد را برعهده دارد . سوئیچ های شبکه به دلیل  داشتن پردازنده در درون خود , بسته های داده ورودی و خروجی را بافر می کند , که باعث می شود سوئیچ در هدایت بسته های داده هوشمند تر عمل کرده و کنترل بیشتری را اعمال کند. از طرفی می توان گفت سوئیچ ابزاری است هوشمند , که فریم های دریافتی از پورت ها را می گیرد و براساس آدرس مقصدی که در فریم درج شده , روی پورتی منتقل می کند که ماشین مقصد به آن پورت متصل است .

سوئیچ شبکه PoE انکاتک مدل PSE108R

سوئیچ شبکه PoE انکاتک مدل PSE108R تولید شرکت انکاتک می باشد که از قابلیت PoE پشتیبانی می کند ، سوئیچ های تولید این شرکت دارای قابلیت PoE می باشند و می توانند جریان برق را در کابل های شبکه برقرار کنند به این منظور استفاده از کابل های با کیفیت بالا در زمان افت ولتاژ لازم است که در عملکرد سوئیچ تاثیر منفی نداشته باشد . این سوئیچ دارای ۱۰ پورت که ۸ پورت آن قابلیت POE دارند و ۲ پورت آپلینک مگابیت می باشد .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید